TDK Corporation TSL1112RA-151K1R1-PF
Part No.:
TSL1112RA-151K1R1-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.TSL1112RA-151K1R1-PF.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 1.1A 260 MOHM TH
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
TSL
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
260mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.441" Dia (11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)