TDK Corporation TSL1112RA-102JR50-PF
Part No.:
TSL1112RA-102JR50-PF
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.TSL1112RA-102JR50-PF.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 500MA 1.4 OHM TH
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
510mA
DC Resistance (DCR):
1.4Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.441" Dia (11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)