TDK Corporation TSL1112RA-101K1R4-PF
Part No.:
TSL1112RA-101K1R4-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.TSL1112RA-101K1R4-PF.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.4A 160 MOHM TH
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
TSL
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.441" Dia (11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)