TPMR10JH.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPMR10JH.
| Image |  |
| Part Number | TPMR10JH |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | TO-277, 3-PowerDFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 10 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Capacitance @ Vr, F | 140pF @ 4V, 1MHz |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |