Vishay Dale TNPW0402240RBEED
Part No.:
TNPW0402240RBEED
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.TNPW0402240RBEED.pdf
Description:
RES 240 OHM 0.1% 0.13W 0402
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
TNPW e3
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
240 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.13W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order TNPW0402240RBEED on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the TNPW0402240RBEED price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TNPW0402240RBEED?
Image TNPW0402240RBEED
Part Number TNPW0402240RBEED
Manufacturer Vishay Dale
Series TNPW e3
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 240 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.13W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)