SPM5030T-6R8M-HZ.pdf
| Image |  |
| Series | SPM | SPM-HZ | SPM | SPM-HZ | SPM-HZ |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Metal | Metal | Metal | Metal | Metal |
| Inductance | 1 µH | 3.3 µH | 750 nH | 6.8 µH | 470 nH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 10.1 A | 6.5 A | 11.3 A | 4.2 A | 14 A |
| Current - Saturation (Isat) | 8.5A | 3.2A | 9.7A | 2.5A | 8.2A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 11.44mOhm Max | 29.48mOhm Max | 9.35mOhm Max | 81.95mOhm Max | 5.94mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | AEC-Q200 | - | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm) | 0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm) | 0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm) | 0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm) | 0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) | 0.118" (3.00mm) | 0.118" (3.00mm) | 0.118" (3.00mm) | 0.118" (3.00mm) |