TDK Corporation SPM5030T-4R7M-HZ
Part No.:
SPM5030T-4R7M-HZ
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SPM5030T-4R7M-HZ.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 4.7A 49.5MOHM SM
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SPM-HZ
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.7 A
Current - Saturation (Isat):
3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
49.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)