TDK Corporation SPM4030T-1R5M-HZ
Part No.:
SPM4030T-1R5M-HZ
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SPM4030T-1R5M-HZ.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 3.6A 25.63 MOHM
Shipping
Inventory:603
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SPM-HZ
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
25.63mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.157" W (4.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
1. How to order SPM4030T-1R5M-HZ on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SPM4030T-1R5M-HZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SPM4030T-1R5M-HZ?
Image SPM4030T-1R0M SPM4030T-2R2M SPM4030T-1R5M SPM4030T-1R0M-HZ SPM4030T-1R5M-HZ
Part Number SPM4030T-1R0M SPM4030T-2R2M SPM4030T-1R5M SPM4030T-1R0M-HZ SPM4030T-1R5M-HZ
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series SPM SPM SPM SPM-HZ SPM-HZ
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Material - Core Metal Metal Metal Metal Metal
Inductance 1 µH 2.2 µH 1.5 µH 1 µH 1.5 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 8 A 4.8 A 6.2 A 4.4 A 3.6 A
Current - Saturation (Isat) 4.6A 3.2A 3.5A 4.4A 3.6A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 15.51mOhm Max 40.15mOhm Max 25.08mOhm Max 16.17mOhm Max 25.63mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - AEC-Q200 AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.165" L x 0.157" W (4.20mm x 4.00mm) 0.165" L x 0.157" W (4.20mm x 4.00mm) 0.165" L x 0.157" W (4.20mm x 4.00mm) 0.161" L x 0.157" W (4.10mm x 4.00mm) 0.161" L x 0.157" W (4.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm)