Taiyo Yuden SMK316SD101JD-T
Part No.:
SMK316SD101JD-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SMK316SD101JD-T.pdf
Description:
CAP CER 100PF 630V 1206
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
CFCAP™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low Distortion
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order SMK316SD101JD-T on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMK316SD101JD-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMK316SD101JD-T?
Image SMK316SD101JD-T
Part Number SMK316SD101JD-T
Manufacturer Taiyo Yuden
Series CFCAP™
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 100 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low Distortion
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)