Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMAJ36CAHM3/I
Part No.:
SMAJ36CAHM3/I
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SMAJ36CAHM3/I.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMAJ36CAHM3/I on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMAJ36CAHM3/I price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ36CAHM3/I?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ36CAHM3/I.
Image SMAJ36CAHM3_A/H SMAJ36CAHM3_A/I SMAJ36CAHM3/I
Part Number SMAJ36CAHM3_A/H SMAJ36CAHM3_A/I SMAJ36CAHM3/I
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Discontinued at Digi-Key
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A 6.9A 6.9A
Power - Peak Pulse 400W 400W 400W
Power Line Protection No No No
Applications Telecom Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)