Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J40CAHM3/I
Part No.:
SMA5J40CAHM3/I
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SMA5J40CAHM3/I.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMA5J40CAHM3/I on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMA5J40CAHM3/I price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA5J40CAHM3/I?
Image SMA5J40CAHM3_A/I SMA5J40CAHM3_A/H SMA5J40CAHM3/H SMA5J40CAHM3/I
Part Number SMA5J40CAHM3_A/I SMA5J40CAHM3_A/H SMA5J40CAHM3/H SMA5J40CAHM3/I
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.8A 7.8A 7.8A 7.8A
Power - Peak Pulse 500W 500W 500W 500W
Power Line Protection No No No No
Applications Telecom Telecom Telecom Telecom
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)