Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J18AHM3/H
Part No.:
SMA5J18AHM3/H
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SMA5J18AHM3/H.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.1A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMA5J18AHM3/H on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMA5J18AHM3/H price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA5J18AHM3/H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA5J18AHM3/H.
Image SMA5J18AHM3_A/I SMA5J18AHM3_A/H SMA5J18AHM3/H SMA5J18AHM3/I
Part Number SMA5J18AHM3_A/I SMA5J18AHM3_A/H SMA5J18AHM3/H SMA5J18AHM3/I
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.1A 17.1A 17.1A 17.1A
Power - Peak Pulse 500W 500W 500W 500W
Power Line Protection No No No No
Applications Telecom Telecom Telecom Telecom
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)