Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J11AHM3/H
Part No.:
SMA5J11AHM3/H
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SMA5J11AHM3/H.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
27.5A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMA5J11AHM3/H on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMA5J11AHM3/H price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA5J11AHM3/H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA5J11AHM3/H.
Image SMA5J11AHM3/H SMA5J11AHM3/I
Part Number SMA5J11AHM3/H SMA5J11AHM3/I
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.5A 27.5A
Power - Peak Pulse 500W 500W
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)