TDK Corporation SLF12555T-100M3R4-PF
Part No.:
SLF12555T-100M3R4-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SLF12555T-100M3R4-PF.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 4.3A 25.8MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
25.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)
1. How to order SLF12555T-100M3R4-PF on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SLF12555T-100M3R4-PF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLF12555T-100M3R4-PF?
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series SLF SLF SLF SLF SLF
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 10 µH 680 µH 1.5 mH 47 µH 33 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 4.3 A 730 mA 480 mA 2.5 A 3.1 A
Current - Saturation (Isat) 3.4A 430mA 290mA 1.6A 1.9A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 25.8mOhm Max 912mOhm Max 2.076Ohm Max 74.2mOhm Max 49.8mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm) 0.228" (5.80mm) 0.228" (5.80mm) 0.228" (5.80mm) 0.228" (5.80mm)