TDK Corporation SL2125-102K1R3-PF
Part No.:
SL2125-102K1R3-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SL2125-102K1R3-PF.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 1.3A 350 MOHM TH
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SL
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
350mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.819" Dia (20.80mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
1. How to order SL2125-102K1R3-PF on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SL2125-102K1R3-PF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SL2125-102K1R3-PF?
Image SL2125-102K1R3-PF SL2125-103KR41-PF SL2125-152KR99-PF SL2125-222KR87-PF SL2125-332KR72-PF
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series SL SL SL SL SL
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core - - - - -
Inductance 1 mH 10 mH 1.5 mH 2.2 mH 3.3 mH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Current Rating (Amps) 1.3 A 410 mA 990 mA 870 mA 720 mA
Current - Saturation (Isat) 1.7A 550mA 1.3A 1.1A 950mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max 3.41Ohm Max 610mOhm Max 780mOhm Max 1.15Ohm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size / Dimension 0.819" Dia (20.80mm) 0.819" Dia (20.80mm) 0.819" Dia (20.80mm) 0.819" Dia (20.80mm) 0.819" Dia (20.80mm)
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm) 1.024" (26.00mm) 1.024" (26.00mm) 1.024" (26.00mm) 1.024" (26.00mm)