TDK Corporation SL1923-681K1R3-PF
Part No.:
SL1923-681K1R3-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SL1923-681K1R3-PF.pdf
Description:
FIXED IND 680UH 1.3A 290 MOHM TH
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SL
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
290mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.740" Dia (18.80mm)
Height - Seated (Max):
0.945" (24.00mm)
1. How to order SL1923-681K1R3-PF on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SL1923-681K1R3-PF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SL1923-681K1R3-PF?
Image SL1923-102K1R1-PF SL1923-153KR26-PF SL1923-222KR70-PF SL1923-471K1R5-PF SL1923-681K1R3-PF
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series SL SL SL SL SL
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core - - - - -
Inductance 1 mH 15 mH 2.2 mH 470 µH 680 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Current Rating (Amps) 1.1 A 260 mA 700 mA 1.5 A 1.3 A
Current - Saturation (Isat) 1.4A 380mA 1A 2.1A 1.8A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 410mOhm Max 7.1Ohm Max 1Ohm Max 200mOhm Max 290mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Features - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size / Dimension 0.740" Dia (18.80mm) 0.740" Dia (18.80mm) 0.740" Dia (18.80mm) 0.740" Dia (18.80mm) 0.740" Dia (18.80mm)
Height - Seated (Max) 0.945" (24.00mm) 0.945" (24.00mm) 0.945" (24.00mm) 0.945" (24.00mm) 0.945" (24.00mm)