| Image |  |
| Manufacturer | SiTime | SiTime | SiTime | SiTime | SiTime |
| Series | * | SiT5346, Endura™ | SiT5346, Endura™ | SiT5346, Endura™ | SiT5346, Endura™ |
| Packaging | Strip | Strip | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Base Resonator | - | MEMS | MEMS | MEMS | MEMS |
| Type | - | VCTCXO | TCXO | VCTCXO | DCTCXO |
| Frequency | - | 40 MHz | 24 MHz | 38.4 MHz | 10 MHz |
| Function | - | - | - | - | - |
| Output | - | Clipped Sine Wave | LVCMOS | Clipped Sine Wave | Clipped Sine Wave |
| Voltage - Supply | - | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Frequency Stability | - | ±100ppb | ±100ppb | ±100ppb | ±100ppb |
| Absolute Pull Range (APR) | - | ±5.31ppm | - | ±5.31ppm | ±49.06ppm |
| Operating Temperature | - | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C |
| Spread Spectrum Bandwidth | - | - | - | - | - |
| Current - Supply (Max) | - | 57mA | 53mA | 57mA | 53mA |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Size / Dimension | - | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - | 0.042" (1.06mm) | 0.042" (1.06mm) | 0.042" (1.06mm) | 0.042" (1.06mm) |