SIT5147AE-FKG33IEB160.000000.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | SiTime | SiTime | SiTime | SiTime |
| Series | SiT5147, Endura™ | SiT5147, Endura™ | SiT5147, Endura™ | SiT5147, Endura™ |
| Package/Case | 10-SMD, No Lead | 10-SMD, No Lead | 10-SMD, No Lead | 10-SMD, No Lead |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Strip |
| Product Status | Active | Active | Active | Active |
| Base Resonator | MEMS | MEMS | MEMS | MEMS |
| Type | TCXO | VCTCXO | TCXO | DCTCXO |
| Frequency | 160 MHz | 160 MHz | 65 MHz | 160 MHz |
| Function | Enable/Disable | - | Enable/Disable | Enable/Disable |
| Output | LVCMOS | LVCMOS | LVCMOS | LVCMOS |
| Voltage - Supply | 3.3V | 3.3V | 3V | 3.3V |
| Frequency Stability | ±500ppb | ±500ppb | ±500ppb | ±500ppb |
| Absolute Pull Range (APR) | - | ±2.75ppm | - | ±96.5ppm |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C |
| Spread Spectrum Bandwidth | - | - | - | - |
| Current - Supply (Max) | 62mA | 66mA | 62mA | 62mA |
| Ratings | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 10-CQFN (5x3.2) | 10-CQFN (5x3.2) | 10-CQFN (5x3.2) | 10-CQFN (5x3.2) |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.042" (1.06mm) | 0.042" (1.06mm) | 0.042" (1.06mm) | 0.042" (1.06mm) |