S101J29SL0N6TJ5R.pdf
| Image | |
| Part Number | S101J29SL0N6TJ5R |
| Manufacturer | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | S |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 100 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Temperature Coefficient | SL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Size / Dimension | 0.295" Dia (7.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |