TDK Corporation RLF7045T-4R7N2R5-D
Part No.:
RLF7045T-4R7N2R5-D
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RLF7045T-4R7N2R5-D.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.5A 36 MOHM SMD
Shipping
Inventory:972
Series:
RLF-D
Product Status:
Last Time Buy
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
3.3A
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)
1. How to order RLF7045T-4R7N2R5-D on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RLF7045T-4R7N2R5-D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RLF7045T-4R7N2R5-D?
Image RLF7045T-4R7N2R5-D RLF7045T-220M1R4-D RLF7045T-121MR55-D RLF7045T-330M1R2-D RLF7045T-101MR75-D
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series RLF-D RLF-D RLF-D RLF-D RLF-D
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 4.7 µH 22 µH 120 µH 33 µH 100 µH
Tolerance ±30% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 2.5 A 1.4 A 550 mA 1.2 A 750 mA
Current - Saturation (Isat) 3.3A 1.5A 800mA 1.2A 850mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 36mOhm Max 98.4mOhm Max 480mOhm Max 150mOhm Max 432mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm) 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm) 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm) 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm) 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm) 0.189" (4.80mm) 0.189" (4.80mm) 0.189" (4.80mm) 0.189" (4.80mm)