TDK Corporation RLF12560T-1R0N140
Part No.:
RLF12560T-1R0N140
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RLF12560T-1R0N140.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 14.4A 3.36MOHM SMD
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
14.4 A
Current - Saturation (Isat):
18.5A
DC Resistance (DCR):
3.36mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
1. How to order RLF12560T-1R0N140 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RLF12560T-1R0N140 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RLF12560T-1R0N140?
Image RLF12560T-4R2N100 RLF12560T-1R0N140 RLF12560T-1R9N120 RLF12560T-2R7N110 RLF12560T-5R6N9R2
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series RLF RLF RLF RLF RLF
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 4.2 µH 1 µH 1.9 µH 2.7 µH 5.6 µH
Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
Current Rating (Amps) 10 A 14.4 A 12.7 A 11.5 A 9.2 A
Current - Saturation (Isat) 10.2A 18.5A 15.6A 14.4A 9.7A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 8.88mOhm Max 3.36mOhm Max 3.6mOhm 5.4mOhm Max 8.5mOhm
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm) 0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm) 0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm) 0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm) 0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)