TDK Corporation RLF10160T-101M1R1-D
Part No.:
RLF10160T-101M1R1-D
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RLF10160T-101M1R1-D.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.1A 234MOHM SMD
Shipping
Inventory:232
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
RLF-D
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
234mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)
1. How to order RLF10160T-101M1R1-D on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RLF10160T-101M1R1-D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RLF10160T-101M1R1-D?
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series RLF-D RLF-D RLF-D RLF-D RLF-D
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 10 µH 68 µH 33 µH 100 µH 150 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 2.8 A 1.2 A 1.8 A 1.1 A 900 mA
Current - Saturation (Isat) 5A 1.9A 2.8A 1.7A 1.3A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 37.2mOhm Max 145.2mOhm Max 79.2mOhm Max 234mOhm Max 332.4mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm) 0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm) 0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm) 0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm) 0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.252" (6.40mm) 0.252" (6.40mm) 0.252" (6.40mm) 0.252" (6.40mm) 0.252" (6.40mm)