Vishay Dale RCP2512W750RGS6
Part No.:
RCP2512W750RGS6
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP2512W750RGS6.pdf
Description:
RES SMD 750 OHM 2% 3.5W 2512
Resistance:
750 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
3.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP2512W750RGS6 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP2512W750RGS6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP2512W750RGS6?
Image RCP2512W750RGS6
Part Number RCP2512W750RGS6
Product Status Active
Resistance 750 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 3.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)