Vishay Dale RCP2512W750RGEC
Part No.:
RCP2512W750RGEC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP2512W750RGEC.pdf
Description:
RES SMD 750 OHM 2% 3.5W 2512
Resistance:
750 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
3.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP2512W750RGEC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP2512W750RGEC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP2512W750RGEC?
Image RCP2512W750RGEC
Part Number RCP2512W750RGEC
Product Status Active
Resistance 750 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 3.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)