Vishay Dale RCP2512W160RGS6
Part No.:
RCP2512W160RGS6
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP2512W160RGS6.pdf
Description:
RES SMD 160 OHM 2% 3.5W 2512
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
160 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
3.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP2512W160RGS6 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP2512W160RGS6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP2512W160RGS6?
Image RCP2512W160RGS6
Part Number RCP2512W160RGS6
Package/Case 2512 (6432 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 160 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 3.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)