Vishay Dale RCP2512B12R0GWB
Part No.:
RCP2512B12R0GWB
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP2512B12R0GWB.pdf
Description:
RES SMD 12 OHM 2% 3.5W 2512
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCP
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
12 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
3.5W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order RCP2512B12R0GWB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP2512B12R0GWB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP2512B12R0GWB?
Image RCP2512B12R0GWB
Part Number RCP2512B12R0GWB
Manufacturer Vishay Dale
Series RCP
Package/Case 2512 (6432 Metric)
Packaging Tray
Product Status Active
Resistance 12 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 3.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)