Vishay Dale RCP2512B12R0GEB
Part No.:
RCP2512B12R0GEB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP2512B12R0GEB.pdf
Description:
RES SMD 12 OHM 2% 3.5W 2512
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
12 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
3.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP2512B12R0GEB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP2512B12R0GEB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP2512B12R0GEB?
Image RCP2512B12R0GEB
Part Number RCP2512B12R0GEB
Package/Case 2512 (6432 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 12 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 3.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)