Vishay Dale RCP1206W51R0GS2
Part No.:
RCP1206W51R0GS2
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP1206W51R0GS2.pdf
Description:
RES SMD 51 OHM 2% 2.4W 1206
Resistance:
51 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
2.4W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP1206W51R0GS2 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP1206W51R0GS2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP1206W51R0GS2?
Image RCP1206W51R0GS2
Part Number RCP1206W51R0GS2
Product Status Active
Resistance 51 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 2.4W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)