Vishay Dale RCP1206W36R0GEC
Part No.:
RCP1206W36R0GEC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP1206W36R0GEC.pdf
Description:
RES SMD 36 OHM 2% 2.4W 1206
Resistance:
36 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
2.4W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP1206W36R0GEC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP1206W36R0GEC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP1206W36R0GEC?
Image RCP1206W36R0GEC
Part Number RCP1206W36R0GEC
Product Status Active
Resistance 36 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 2.4W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)