Vishay Dale RCP1206W16R0GWB
Part No.:
RCP1206W16R0GWB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP1206W16R0GWB.pdf
Description:
RES SMD 16 OHM 2% 2.4W 1206
Packaging:
Tray
Resistance:
16 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
2.4W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP1206W16R0GWB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP1206W16R0GWB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP1206W16R0GWB?
Image RCP1206W16R0GWB
Part Number RCP1206W16R0GWB
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tray
Product Status Active
Resistance 16 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 2.4W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)