Vishay Dale RCP1206W16R0GEC
Part No.:
RCP1206W16R0GEC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP1206W16R0GEC.pdf
Description:
RES SMD 16 OHM 2% 2.4W 1206
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
16 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
2.4W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP1206W16R0GEC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP1206W16R0GEC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP1206W16R0GEC?
Image RCP1206W16R0GEC
Part Number RCP1206W16R0GEC
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 16 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 2.4W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)