Vishay Dale RCP1206B12R0GWB
Part No.:
RCP1206B12R0GWB
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP1206B12R0GWB.pdf
Description:
RES SMD 12 OHM 2% 2.4W 1206
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCP
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
12 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
2.4W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order RCP1206B12R0GWB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP1206B12R0GWB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP1206B12R0GWB?
Image RCP1206B12R0GWB
Part Number RCP1206B12R0GWB
Manufacturer Vishay Dale
Series RCP
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tray
Product Status Active
Resistance 12 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 2.4W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)