Vishay Dale RCP0603W510RGS6
Part No.:
RCP0603W510RGS6
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP0603W510RGS6.pdf
Description:
RES SMD 510 OHM 2% 1.5W 0603
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
510 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
1.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP0603W510RGS6 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP0603W510RGS6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0603W510RGS6?
Image RCP0603W510RGS6
Part Number RCP0603W510RGS6
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 510 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)