Vishay Dale RCP0603W43R0JWB
Part No.:
RCP0603W43R0JWB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP0603W43R0JWB.pdf
Description:
RES SMD 43 OHM 5% 1.5W 0603
Packaging:
Tray
Resistance:
43 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP0603W43R0JWB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP0603W43R0JWB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0603W43R0JWB?
Image RCP0603W43R0JWB
Part Number RCP0603W43R0JWB
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tray
Product Status Active
Resistance 43 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)