Vishay Dale RCP0505W750RGS6
Part No.:
RCP0505W750RGS6
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP0505W750RGS6.pdf
Description:
RES SMD 750 OHM 2% 1.4W 0505
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
750 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
1.4W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP0505W750RGS6 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP0505W750RGS6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0505W750RGS6?
Image RCP0505W750RGS6
Part Number RCP0505W750RGS6
Package/Case 0505 (1412 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 750 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 1.4W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0505
Size / Dimension 0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)