Vishay Dale RCP0505W510RJWB
Part No.:
RCP0505W510RJWB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP0505W510RJWB.pdf
Description:
RES SMD 510 OHM 5% 1.4W 0505
Packaging:
Tray
Resistance:
510 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1.4W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Failure Rate:
1. How to order RCP0505W510RJWB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP0505W510RJWB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0505W510RJWB?
Image RCP0505W510RJWB
Part Number RCP0505W510RJWB
Package/Case 0505 (1412 Metric)
Packaging Tray
Product Status Active
Resistance 510 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.4W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0505
Size / Dimension 0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)