Vishay Dale RCP0505W47R0GS6
Part No.:
RCP0505W47R0GS6
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0505 (1412 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RCP0505W47R0GS6.pdf
Description:
RES SMD 47 OHM 2% 1.4W 0505
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCP
Package/Case:
0505 (1412 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
47 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
1.4W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0505
Size / Dimension:
0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order RCP0505W47R0GS6 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RCP0505W47R0GS6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0505W47R0GS6?
Image RCP0505W47R0GS6
Part Number RCP0505W47R0GS6
Manufacturer Vishay Dale
Series RCP
Package/Case 0505 (1412 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 47 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 1.4W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0505
Size / Dimension 0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)