Samsung Electro-Mechanics RC0402F5623CS
Part No.:
RC0402F5623CS
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RC0402F5623CS.pdf
Description:
RES 562K OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Series:
RC
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
562 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.03W, 1/32W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Ratings:
01005
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.006" (0.15mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order RC0402F5623CS on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RC0402F5623CS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RC0402F5623CS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RC0402F5623CS.
Image RC0402F5623CS
Part Number RC0402F5623CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series RC
Package/Case 01005 (0402 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 562 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.03W, 1/32W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Ratings 01005
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.006" (0.15mm)