QXL2B473KTP7FG.pdf
| Image |  |
| Part Number | QXL2B473KTP7FG |
| Manufacturer | Nichicon |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.433" L x 0.201" W (11.00mm x 5.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.543" (13.80mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |