Taiyo Yuden NS10165T6R8NNV8
Part No.:
NS10165T6R8NNV8
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.NS10165T6R8NNV8.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 5.22A 16.8 MOHM
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.22 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
16.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
20.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.270" (6.85mm)
1. How to order NS10165T6R8NNV8 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the NS10165T6R8NNV8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NS10165T6R8NNV8?
Image NS10165T6R8NNV8
Part Number NS10165T6R8NNV8
Manufacturer Taiyo Yuden
Series NS
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 5.22 A
Current - Saturation (Isat) 6A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 16.8mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 20.7MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max) 0.270" (6.85mm)