NRS6045T6R3MMGKV.pdf
| Image | |
| Part Number | NRS6045T6R3MMGKV |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | NR, S Type |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 6.3 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Current - Saturation (Isat) | 3.6A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 46.8mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 15MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.177" (4.50mm) |