| Image | ||
| Part Number | NRS6045T4R5MMGK | NRS6045T4R5MMGKV |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| Series | NR, S Type | NR, S Type |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 4.5 µH | 4.5 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 3.1 A | 3.1 A |
| Current - Saturation (Isat) | 4.4A | 4.4A |
| Shielding | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 39mOhm Max | 39mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - |
| Frequency - Self Resonant | 25MHz | 25MHz |
| Ratings | - | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.177" (4.50mm) | 0.177" (4.50mm) |