Taiyo Yuden NRS6045T470MMGK
Part No.:
NRS6045T470MMGK
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 47UH 1.15A 274.3 MOHM
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NR, S Type
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.15 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
274.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)
1. How to order NRS6045T470MMGK on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the NRS6045T470MMGK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS6045T470MMGK?
Image NRS6045T470MMGK NRS6045T470MMGKV
Part Number NRS6045T470MMGK NRS6045T470MMGKV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series NR, S Type NR, S Type
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 47 µH 47 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 1.15 A 1.15 A
Current - Saturation (Isat) 1.4A 1.4A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 274.3mOhm Max 274.3mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant 5MHz 5MHz
Ratings - AEC-Q200
Operating Temperature -25°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm) 0.177" (4.50mm)