NRS6014T4R7MMGG.pdf
| Image | ||
| Part Number | NRS6014T4R7MMGG | NRS6014T4R7MMGGV |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| Series | NR, S Type | NR, S Type |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 4.7 µH | 4.7 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.95 A | 1.9 A |
| Current - Saturation (Isat) | 2A | 2A |
| Shielding | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 108mOhm Max | 108mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - |
| Frequency - Self Resonant | 36MHz | 36MHz |
| Ratings | - | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.055" (1.40mm) | 0.055" (1.40mm) |