| Image |  |
| Part Number | NRS5040T4R7NMGK | NRS5040T4R7NMGKV |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 4.7 µH | 4.7 µH |
| Tolerance | ±20% | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 3.1 A | 3.1 A |
| Current - Saturation (Isat) | 3.3A | 3.3A |
| Shielding | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 37.7mOhm Max | 37.7mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - |
| Frequency - Self Resonant | 28MHz | 28MHz |
| Ratings | - | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 120°C | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz |
| Supplier Device Package | - | - |
| Size / Dimension | 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) | 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.161" (4.10mm) | 0.161" (4.10mm) |