| Image |  |
| Part Number | NRS5040T220MMGK | NRS5040T220MMGKV |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 22 µH | 22 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.4 A | 1.4 A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.5A | 1.5A |
| Shielding | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 163.8mOhm Max | 163.8mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - |
| Frequency - Self Resonant | 9MHz | 9MHz |
| Ratings | - | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 120°C | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz |
| Supplier Device Package | - | - |
| Size / Dimension | 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) | 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) | 0.161" (4.10mm) |