NRS5024T2R2NMGJV.pdf
| Image | |
| Part Number | NRS5024T2R2NMGJV |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | NR, S Type |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 2.2 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 3.1 A |
| Current - Saturation (Isat) | 4.1A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 34.8mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 51MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.094" (2.40mm) |