| Image |  |
| Part Number | NRS5024T1R5NMGJ | NRS5024T1R5NMGJV |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 1.5 µH | 1.5 µH |
| Tolerance | ±30% | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 3.6 A | 3.6 A |
| Current - Saturation (Isat) | 5.2A | 5.2A |
| Shielding | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 22mOhm Max | 26.4mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - |
| Frequency - Self Resonant | 67MHz | 67MHz |
| Ratings | - | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 120°C | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz |
| Supplier Device Package | - | - |
| Size / Dimension | 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) | 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.094" (2.40mm) | 0.094" (2.40mm) |