| Image |  |
| Part Number | NRS5024T100MMGJ | NRS5024T100MMGJV |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 10 µH | 10 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.2 A | 1.2 A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.7A | 1.7A |
| Shielding | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 125mOhm Max | 150mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - |
| Frequency - Self Resonant | 21MHz | 21MHz |
| Ratings | - | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 120°C | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz |
| Supplier Device Package | - | - |
| Size / Dimension | 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) | 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.094" (2.40mm) | 0.094" (2.40mm) |