MMJCH31LBB7474MTPA18.pdf
| Image |  |
| Part Number | MMJCH31LBB7474MTPA18 |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | MMJC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 100V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Soft Termination |
| Ratings | - |
| Applications | Boardflex Sensitive, Medical, Non-Critical |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) |